Divizní soutěž žen by letos odstartovala již šestnáctým ročníkem, nakonec se však nemusí vůbec odehrát. A to díky nesystémovému rozhodnutí Subkomise ženského futsalu KF FAČR, které bohužel posvětilo i vedení futsalu (čemuž se ovšem není co divit, když víme, jaká kvalita tam sedí). O celé problematice jsme již psali, nicméně není od věci si vše zrekapitulovat.
Tím z mého pohledu nesystémovým a diskutabilním rozhodnutím je zřízení nejvyšší futsalové soutěže žen – 1. celostátní ligy, která by měla mít dvě skupiny po vzoru mužské 2. ligy – východní a západní, každá by měla mít 6 – 12 účastníků. Bohužel, v RMS této soutěže není ani slovíčko o tom, jak na nejvyšší soutěž budou navazovat příp. nižší soutěže, jak budou řešeny postupy a sestupy. Vzhledem k tomu, že celá tato nejvyšší soutěž byla připravována jakoby v utajení a bez jakékoliv konzultace s regiony, vyvolává vše dojem, že na nižších soutěžích nikomu z vedení nezáleží. A v tom vidím tu nesystémovost, o které se konkrétně zmíním v závěru této úvahy.
Jaká je tedy v současnosti situace s přípravou případné nižší soutěže, dříve divizní? Dle očekávání tristní …. Závazný zájem zúčastnit se jí projevil pouze celek R.S.C. Čechie Slaný. Dva celky – SKP Kolín a SK Olympie Rakovník, pokud dají dohromady kádry svých týmů, tak budou hrát rovněž nižší soutěž. To je ale z účastníků zřejmě vše. Přesto, pokud by tyto tři celky do termínu prodloužené uzávěrky do 15.9.2018 projevily o soutěž zájem, oblastní komise by ji uspořádala.
Další bývalí účastníci divize, ambiciózní FCA Liberec a FC Betis Kadaň podají zřejmě přihlášku do ligové soutěže, proslýchá se, že tak učiní i celek FC Démoni Česká Lípa. Bohužel, byť je deset dní po uzávěrce přihlášek do této soutěže, futsalová základna (a především potencionální organizátoři nižších soutěží) stále nemá žádné informace. Což ale není nic až tak zvláštního, když zápis z jednání KF FAČR je zveřejněn naposledy dubnový, ačkoliv je červenec a od té doby již proběhly další dvě jednání tohoto orgánu. Ale co by futsalová základna stále chtěla vědět …
A v čem je ta nesystémovost? Jsem přesvědčen, že se SubKŽF měla zaměřit především na pořádání pravidelných divizních soutěží, které již ve většině oblastí s většími či menšími problémy byly organizovány. Bylo tomu u nás v divizi „A“ za účasti pěti celků a pokud by sem byla zařazena i Praha, účastníků mohlo být více. Divize „B“ je specifická, regionálně obnáší pouze Jihočeský kraj. Nicméně i zde se hrála vždy kvalifikace o postup na M ČR a pokud by zde muselo z nařízení být odehráno více kvalifikačních turnajů, mohla i zde být regulérní divizní soutěž. K jejímu pořádání se schylovalo i v oblasti „C“, kde se hrál Plzeňský krajský přebor za účasti tří celků, organizátoři však měli rozjednánu i účast celků z Karlovarského kraje. Divize „D“ fungovala za účasti tří celků, divize „E“ měla pět účastníků a divize „F“ pak tři účastníky.
Pokud by se tedy pozornost všech zaměřila na zkvalitnění těchto soutěží, mohla nejvyšší soutěž z těch nejlepších vzniknout do 2-3 let s tím, že by na ní navazovaly soutěže nižší. Bohužel, nestalo se tak a je možné, že tímto rozhodnutím řada dosud fungujících soutěží žen zanikne. To však ukáže nejbližší čas …