Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/functions/core.php on line 32

Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/extensions/entry-views.php on line 90
Historie futsalu

Historie futsalu

Úvodem je potřeba vysvětlit, co to vlastně futsal je. Tedy, jedná se o formu fotbalu o menším počtu hráčů (v základní sestavě čtyři v poli a jeden brankář, povoleno je sedm náhradníků, kteří střídají letmým způsobem), hraje se na menším hřišti (ideální rozměry 20 x 40 metrů, branka pak 2 x 3 metry) a menším míčem (velikost 4 s tlumeným odskokem). Mistrovské soutěže se pak hrají pouze v halách.

A nyní k samotnému názvu. Termín futsal je mezinárodní název používaný pro tuto hru. Je složen ze španělských nebo portugalských slov pro fotbal – FUTbol nebo FUTebol, a ze španělského nebo francouzského výrazu pro halu – SALon nebo SALa. Dříve se také futsalu říkávalo malý fotbal či malá kopaná.

Počátky futsalu sahají do Uruguaye, kde se v roce 1930 začal hrát. První mezinárodní soutěž byla odehrána v roce 1965, ve kterém se hrál i premiérový ročník Jihoamerického poháru. Koncem osmdesátých let minulého století vstoupil futsal do velké fotbalové rodiny, organizované světovou fotbalovou federací FIFA. Ta pořádá pravidelně ve čtyřletých cyklech světové šampionáty, evropská fotbalová asociace (UEFA) pak zase pořádá Mistrovství Evropy.

Na samotném Kladensku se začal hrát futsal počátkem sedmdesátých let minulého století. Z těchto doslova „pravěkých“ dob futsalu toho však příliš známo není. Jisté je jedno, futsal se již v těchto dobách hrál, a to až do roku 1994, paralelně s další formou menšího fotbalu, tzv. sálovým fotbalem. V té době se oba tyto sporty ještě doplňovaly – malý fotbal (tehdejší název futsalu) se hrál na venkovních hřištích, sálový, jak název napovídá, v halách. Z těchto dřevních dob však přece jen zůstane pro náš region v análech jeden zlatý zápis. O ten se postaral v roce 1973 tým Basket club Hotel Sport Kladno, který se stal mistrem tehdejší ČSSR. O titul se tenkrát bojovalo ve finálových turnajích, když tento systém vydržel až do roku 1992 (více k tomuto úspěchu Kladenských níže).

Bohužel nelze ani s určitostí říci, jakou formou probíhaly v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století okresní mistrovské souboje. Jedním z jejich prvních organizátorů byl kladenský František Vokáč (+2021). Jisté je jedno, na Kladensku a Slánsku postupně v těchto letech vznikaly nové a nové celky – těmi  nejstaršími pak byly Ebárna Boys Kladno (dnes FK Kladno), AC Sparta Slaný, SK Omask Kovo Kladno či FC Stadion Slaný. Tyto celky se utkávaly v tehdy velice populární soutěži, která nesla název Kladenská liga malého fotbalu.

Koncem osmdesátých let minulého století prožívá především Slánsko výrazný futsalový boom. Vznikají nové celky – Juve Slaný, Sokol Třebusice (dnešní PK), 1.DFK Slaný, Hamburg Slaný, Hrasl Slaný, a tak je za přispění F. Vokáče v roce 1990 rozehrána i Slánská liga malého fotbalu. Jejímu zrodu výrazně pomohli rovněž Luděk Patera (FC Stadion Slaný), Vratislav Pospíšil (AC Sparta Slaný) a Radim Vavroch (Juve Slaný). Zatímco ve Slaném se soutěži daří, na Kladně, i vlivem sálového fotbalu, skomírá. V roce 1993 vznikají na Slánsku i dva velice populární turnaje, podzimní Slánský pohár (hraje se až do roku 2002, kdy byl nahrazen okresní částí Poháru FAČR, následně Poháru SFČR – zrušeno reorganizací pohárové soutěže v roce 2023) a Letní turnaj (S.O.S./Tapo Cup) – naposledy se hrál v roce 2004.

Zlom pak přišel v roce 1994, kdy byla založena Asociace futsalu Slaný a následně i Okresní svaz futsalu Kladno. Předsedou obou těchto organizací je od jejich založení Pavel Nepil. V rámci OSF Kladno je založena i Komise rozhodčích, jejímž prvním předsedou se stává ing. Jozef Kurilla (+2019). V roce 1995 dochází k další velké události, když jsou všechny futsalové soutěže na kladenském okresu sjednoceny a převedeny do haly. Vzniká tak Okresní přebor futsalu Kladno, který se hraje poprvé ve slánské sportovní hale BIOS v období listopad 1995 až březen 1996. Premiérovým vítězem okresního přeboru se stává Hrasl Slaný. V roce 1995 je kladenským řídícím orgánem pořádán rovněž 1. ročník prestižního turnaje AMAF Cup. Na něm se v průběhu tří let konání představila nejen reprezentace OSF Kladno, ale i několik ligových celků (tehdejší Defect Praha, FC Arsenal Benešov, Letňany Praha atd.). V závěru tohoto roku jsou pak poprvé vyhlášeny výsledky ankety o Futsalistu roku okresu Kladno.

V roce 1996 je rozehrán na počest tragicky zesnulého Petra Slance (+1996), jednoho ze zakladatelů OSF Kladno a hráče celku PK Třebusice, první ročník jeho Memoriálu. V tom samém roce je uspořádán premiérový ročník juniorské okresní soutěže „Ostrovní liga“. Výběr jejích nejlepších hráčů dosahuje v roce 1998 historického úspěchu, když se stává mistrem České republiky ve své kategorii.

Přesun futsalových soutěží do hal je velkou konkurencí sálovému fotbalu, který je pevně uchycen na Kladně. Postupně pak jeho celky plynule přecházejí do futsalu. I proto musí být v roce 1997 zřízena nižší okresní mistrovská soutěž – Okresní soutěž I. třídy
Kladno
, následně je v roce 2006 založena i Okresní soutěž II. třídy.

Vývoj futsalu na Kladensku pak již šel nezadržitelně dál a po fotbale se stal  v kategorii dospělých nejpočetnějším sportem na okrese Kladno vůbec. O tom svědčí počet 30 až 40 týmů, které se každoročně zúčastňují okresních a vyšších futsalových soutěží.

V roce 2002 je zaregistrován zájem o futsal i mezi ženami, proto OSF Kladno uspořádala turnaj pro ženské celky pod názvem Slaný Open. Na tento turnaj již v následujícím roce navázala dlouhodobá mistrovská soutěž ženských týmů, která se hrála pod názvem Regionální přebor žen. Bohužel, neuváženým rozhodnutím vedení Svazu futsalu ČR v roce 2017 o zřízení jediné nejvyšší futsalové soutěže žen byly ženské regionální soutěže zlikvidovány, ženský futsal se tak přestal hrát i na Kladensku.

Jak je vidět, futsal na Kladensku má za sebou již poměrně bohatou historii a  má být na co hrdý. Dva celky z našeho okresu si vyzkoušely nejvyšší futsalovou soutěž 1. FUTSAL ligu – FK Kladno (bývalá Ebárna Boys Kladno) ji hrálo několik sezón, v roce 2008 obsadili kladenští futsalisté třetí příčku.  Jednoroční epizodu v nejvyšší soutěži má i tým R.S.C. Čechie Slaný, a to v sezóně 2004/05 (12. místo). Ve druhé lize se našim týmům dařilo více, celek FK Kladno ji dokonce dvakrát vyhrál, Čechie Slaný skončila dvakrát druhá, působily zde i týmy KLC Klobuky (nejlépe 10. místo), AC Sparta Slaný (nejlépe 11. místo), AFC Celtic Kladno (12. místo) a F.C. Brandýsek (9. místo).

V reprezentaci dospělých měl náš okres pouze dva futsalisty, naším nejúspěšnějším reprezentantem je kladenský odchovanec David Frič, který nastoupil se lvíčkem na hrudi ve 114 případech, v historickém pořadí reprezentantů mu tak patří šesté místo. Dvakrát si v reprezentaci zahrál i další kladenský futsalista Josef Fujdiar, a to hned v roce 1995. Juniorskou reprezentací prošlo podstatně více hráčů, a to např. hráči slánské Čechie Bohumil Mrština, Martin Špeta, Michal Kudrna či Ondřej Švásta.

Krátké ohlédnutí za historií kladenského futsalu je u konce a nezbývá, než poděkovat všem, kteří se o jeho vzestup zasloužili. Těmi jsou nejen všichni obětaví funkcionáři, hráči a rozhodčí, ale i ti, kteří do futsalu, byť na okresní úrovni, přinášejí finance. Jedním z hlavních sponzorů našeho sportu byla v jeho počátcích především tehdy známá firma S.O.S. Group s.r.o. Kyšice či firma ČIPO s.r.o. Praha. Jsou nebo byli však i další menší sponzoři, ať již futsalu na okrese jako celku, či jednotlivých týmů. Mezi ně je pak nutno zařadit i jednotlivé vstřícné obecní či městské úřady, které jsou schopny své celky podporovat. Nezbývá, než ještě jednou všem poděkovat a doufat, že všem bude futsal přinášet radost i nadále.

Novodobou historii futsalu pak mapují tyto internetové stránky.

Pavel Nepil, předseda OSF Kladno,  1.7.2005, aktualizováno 16.5.2022

 

Mistrovský titul pro Basket club Hotel Sport Kladno

Jak jsme výše uváděli, je futsal moderní a mladý sport, jehož novodobá historie se začala psát vlastně až v roce 1965. Tehdy byla rozehrána první mistrovská soutěž – Jihoamerický pohár, jehož premiérovým vítězem se stala Paraguay.

V šedesátých letech se začal futsal (tehdy malý fotbal) hrát i v tehdejší Československé socialistické republice, nejprve živelně, později dostal organizační řád díky časopisu Mladý svět. Ten začal organizovat futsalové soutěže od městských, přes okresní a krajské, až k finálovému turnaji o tehdejšího Mistra ČSSR. První takový finálový turnaj se odehrál v roce 1971 a premiérovým mistrem se stal celek TOS Čelákovice.

Hned v pořadí třetím mistrem Československa se stali v roce 1973 borci kladenského celku Basket club Hotel Sport, který tvořili především kladenští basketbalisté. Že to uměli i s míčem na zemi, svědčí jejich vítězné tažení od okresní po celostátní část. Nám se podařilo najít jednoho pamětníka tohoto úspěchu, jímž je člen Kladenské unie sportu, pan Alois Mádl. Přímý účastník finálového turnaje vzpomíná: „Od onoho turnaje uběhlo již neuvěřitelných čtyřicet let, takže si již detaily nepamatuji, horkotěžko bych dal dohromady i naši tehdejší sestavu. Finálový turnaj se odehrál v Kolíně, naším soupeřem ve finálovém duelu byl tehdy velice uznávaný celek Monos Děčín. Hra byla po celé finále vyrovnaná, nám se však ve druhém poločase podařilo vstřelit rozhodující gól. Pamatuji si, že celý duel natáčela tehdejší Československá televize a že jsme ho večer při oslavě sledovali v televizi. Obsáhlé zpravodajství pak přinesl tehdejší Československý sport a Mladý svět.“

Pan Mádl však zalistoval ve svých archivech a část materiálů z těch dob nám poskytl. Z nich je možno se dočíst, že tzv. Národní finále o mistra ČSR se odehrálo o víkendu 20. – 21. října 1973 v Kolíně za účasti devíti vítězů krajů a pořadatelského celku. V sobotu se hrálo ve dvou pětičlenných skupinách o postup do nedělního finálového dne. Kladenským se postup podařilo vybojovat, když ve skupině zvítězili před budoucím finálovým soupeřem z Děčína. Navíc v neděli dokázali v semifinálovém duelu přehrát v té době rovněž známý celek Lokodepo Cheb nejtěsnějším výsledkem 2 : 1 (1 :0).

Postup do finále byl pro kladenský celek obrovským úspěchem, odměnou jim pak byl především přímý přenos tohoto klání v tehdejší Československé televizi. Soupeřem o celkové prvenství pak kladenským byli borci děčínského Monosu. Ten měl dle dobového tisku více ze hry, jeho útočné akce však ztroskotávaly na skvělé defenzivě kladenského týmu, co prošlo pochytal pak vynikající brankář Antonín Puverle. Ve druhém poločase se pak z rychlého brejku prosadil kladenský střelec Krejčí a z vítězství se tak mohl radovat věkem hráčů nejstarší celek turnaje (průměr 27,5 roku). Oslavy pak prý byly bouřlivé, a to především v domovském hotelu Sport.

Národní finále o mistra ČSR – Kolín 20. – 21.10.1973

Skupina „A“: 1. ZO SSM PS Uherský Brod, 2. Lokodepo Cheb, 3. ZO SSM Olomouc, 4. ČSLA Lipník, 5. Kovosvit Sezimovo Ústí.

Skupina „B“: 1. Basket club Hotel Sport Kladno, 2. Monos Děčín, 3. SSM Kolín, 4. ZO SSM Týniště, 5. Hradní stráž Praha.

Semifinále:

Monos Děčín – ZO SSM PS Uherský Brod 3 : 0 (2 : 0)

Basket club Hotel Sport Kladno – Lokodepo Cheb 2 : 1 (1 : 0)

O 3. místo:

ZO SSM PS Uherský Brod – Lokodepo Cheb 2 : 0 (1 : 0)

Finále:
Basket club Hotel Sport Kladno – Monos Děčín 1 : 0 (0 : 0)

Branka: Krejčí.

Sestava BCHS Kladno:  Puverle – Krejčí, Chott, Inemann, Kraus, Lukeš, Slabý, Kruliš, Matěj, Mádl. Masér Hlušička, vedoucí celku Rudolf Muzika.

Dodejme jen, že takovýto úspěch se pak již žádnému celku našeho regionu zopakovat nepodařilo, nejblíže mu byli futsalisté kladenského FK, kteří v nejvyšší celostátní soutěži v ročníku 2007/2008 obsadili třetí místo.

O titul mistra republiky se hrálo až do roku 1992 turnajovým systémem, vše se změnilo o rok později, kdy byl rozehrán nultý ročník celostátní ligy. Zpočátku ještě turnajovým systémem, později byl změněn na systém jednozápasů.

Pavel Nepil, 8.5.2013