Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/functions/core.php on line 32

Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/extensions/entry-views.php on line 90
Potřebuje Slaný novou sportovní halu?

Potřebuje Slaný novou sportovní halu?

Stejně jako před čtyřmi lety, kdy jsem tento článek o potřebě nové moderní sportovní haly ve Slaném napsal, je i dnes pro slánské sportovce a snad i pro většinu slánské veřejnosti bohužel stále aktuální. Nově dopsaná je jen závěrečná, rovněž nikterak veselá, rekapitulace.

O tom, že naše královské město Slaný potřebuje sportovní halu, která by splňovala parametry pro nejvyšší soutěže a měla potřebné divácké a sociální zázemí, jsem přesvědčen řadu let.

Je pro mne nepochopitelné, že vedení města, které rádo poukazuje na svou významnou roli v podpoře slánského sportu, v této věci nic nepodniká. Ano, byly vypracovány dva projekty nové sportovní haly, byl vytipován pozemek, kde by hala mohla stát, byl zde učiněn geologický průzkum, ale tím také vše skončilo. Bohužel, když jsou již některá sportoviště ve Slaném budována, děje se tak zcela nekoncepčně a nelogicky – viz např. nevhodná lokalizace in-line dráhy, skateparku či minigolfu.

To základní sportoviště – moderní sportovní hala – našemu královskému městu stále chybí. Důvodů, proč by tu měla stát, je několik. Tím základním je další rozvoj sportu jako takového, konkrétně pak sportů halových. Těch je ve Slaném několik, svůj sport však mohou provozovat pouze v tělocvičnách, kterou je i velice vytížená sportovní hala BIOS. Protože taková sportovní zařízení nesplňuje parametry pro vyšší soutěže, halové sporty, které mají ambice postupu do těchto vyšších soutěží, je následně musí provozovat mimo naše město. Tento problém mají florbalisté z FbC Barracudas Slaný, měli ho volejbalistky Sokola Slaný či basketbalistky BC Slaný. Tento problém má i divizní futsalový celek Hrasl Slaný či účastníci krajského přeboru R.S.C. Čechie Slaný a Akademie Slaný, kteří mohou svá soutěžní utkání v hale BIOS absolvovat pouze na základě povolené výjimky. V případě postupu do 2. ligy by pak musely tyto celky působit na Kladně či mnohem menším Stochově.

Problém s absencí kvalitní haly s potřebným zázemím mají však i další sporty, uvítali by jí určitě nohejbalisté, tenisté či judisté. V zimě mají problém se do vytížené sportovní haly BIOS dostat se svými turnaji malí fotbalisté SK Slaný, kteří tak své turnaje musí absolvovat rovněž mimo naše královské město. Navíc jediná naše, s přimhouřením obou očí, „sportovní hala BIOS“ nedisponuje hledištěm ani základním zázemím, co se týče zajištění občerstvení pro diváky i sportovce.

Sportovní hala – vchod

Tři důvody pro výstavbu nové moderní sportovní haly jsme již našli – další rozvoj ve Slaném již existujících halových sportů (florbal, futsal, volejbal, basketbal, nohejbal, ale i aerobic, pro jehož soutěže je slánský Grand již těsný), možnost vzniku dalších halových sportů (např. házené), ale i nabídnout možnost sportování v kvalitním prostředí s kvalitním diváckým a sociálním zázemím dalším sportům (fotbal, tenis, stolní tenis, judo atd.).

Představa, že by některý slánský futsalový tým přivítal na své palubovce v případě postupu mezi naši elitu např. čtrnáctinásobného mistra FK ERA-PACK Chrudim nebo AC Spartu Praha, SK Slavii Praha či v derby kladenské futsalisty, je velice lákavá. A v případě existence takové haly by se sportovní veřejnost zřejmě brzy dočkala zajímavých soupeřů i v jiných halových sportech a hlediště by bylo vždy jistě zaplněné.

Dalším přínosem pro královské město Slaný, nebo alespoň pro jeho sportovní veřejnost, by byla možnost pořádání mezistátních sportovních akcí. Za sebe mohu říci, že v případě existence moderní sportovní haly by nebyl problém získat pro Slaný jakýkoliv reprezentační duel našeho „A“ týmu mužů či žen, případně juniorských reprezentací do 19 a 21 let. Opět ta představa, že by se zde představili Italové (jako tomu bylo na Kladně) či Nizozemci (jako před několika lety na Stochově), je lákavá. A nyní mluvím zase pouze za futsal, tyto akce mezinárodního významu by do Slaného dokázaly přivést zřejmě i další halové sporty.

Moderní sportovní hala, ač to má ve svém názvu, by nemusela sloužit jen tradičnímu sportu či sportu vůbec. Když se podíváme jen na dvě nejbližší sportovní haly na Kladně a na Stochově, každá si již získala tradici v pořádání určité události. Stochovská sportovní hala je již tradičním místem konání Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu, občas se zde pořádají kulturní akce (tou nejznámější byl koncert skupiny Abraxas). Kladenská hala si získala zase tradici v pořádání velice populární Noci válečníků (předvádění bojového umění) či ve velice netradiční akci – agility závodech psů. Rovněž se zde každoročně koná jedna z částí Mistrovství ČR v aerobiku, výjimkou nejsou ani koncerty známých skupin či natáčení televizních soutěžních pořadů.

Z výše uvedeného je patrné, že moderní sportovní hala je pro své město přínosem, a to nejen v oblasti sportu, ale i kultury. To v našem okolí chápou ve většině měst, kde toto potřebné zařízení již postavili, např. Kladno – vedle zrekonstruované haly u plaveckého bazénu byla vystavěna i nová moderní hala BIOS u zimního stadionu nebo krásná moderní sportovní hala na Stochově, včetně bowlingu, squashu, sauny, vířivky, restaurace či stavět budou, nově je postavena krásná moderní sportovní hale v nedalekém Mělníku, či druhá hala v Mladé Boleslavi. I našemu královskému městu by tato stavba slušela, určitě více než problematický parkovací dům.

Jak je na začátku tohoto článku uvedeno, vznikl před čtyřmi lety, před komunálními volbami v roce 2014. Protože řada slánských sportovců či jiných zájemců o výstavbu sportovní haly ve městě vyčerpala veškeré možnosti k prosazení tohoto záměru, použili asi toho nejzákladnějšího prostředku k dosažení tohoto cíle – kandidovali ve výše uvedených komunálních volbách za různé politické strany či volební uskupení do slánského zastupitelstva. A řada z nich tam byla zvolena, takže i s jejich přispěním mohla být vytvořena tzv. Koalice změny, která od podzimu 2014 měla hlavní slovo ve vedení města. Vedle řady investičních akcí, které tato koalice schválila, se začalo i přes nepochopitelný a neodůvodnitelný odpor tehdejší opozice okolo zastupitelů za ODS, blýskat na lepší časy i ve věci výstavby sportovní haly. Byla vytvořena pracovní skupina, která vypracovala zásadní materiál v této věci „Studie variant provedení a lokalizace Multifunkční sportovní haly Slaný“. Tento materiál projednala jak Komise RM pro sport a zájmovou činnost, tak následně i sama rada města s tím, že byla určena definitivní lokalizace haly v areálu sportovišť VSH Za nádražím v místě chátrajícího hokejbalového hřiště.

Zásadní pro výstavbu nové sportovní haly bylo jednání zastupitelstva 30.11.2015, které nakonec po dlouhých diskusích odsouhlasilo záměr výstavby haly v navržené lokalitě i s vyčleněním příslušných finančních částek v rozpočtu města pro roky 2016 a 2017. Navíc bylo schváleno podání žádosti o příslušnou dotaci u MŠMT. Poté byl v březnu 2016 aktualizován projekt z roku 2011, v jehož rámci byl navýšen především počet šaten pro sportovce a rozhodčí, následně byly podniknuty kroky ve věci zahájení stavebního řízení. Stavět se mělo začít v září 2016, slavnostní otevření nového sportoviště mělo proběhnout k 1.9.2017.

Nakonec však bylo vše jinak. Jak známo, v dubnu 2016 se změnilo vedení slánské radnice a prvním krokem velkého „podporovatele sportu“ staronového starosty Mgr. Hrabánka a jeho věrných bylo okamžité zrušení záměru výstavby sportovní haly. Je smutné, že pro zrušení výstavby sportovní haly hlasovala řada zastupitelů, která ještě před necelým rokem hlasovala přesně naopak – pro její výstavbu. Zde přesně platí pořekadlo „ ….. že bližší košile (rozumějme funkce), než kabát (rozumějme zájem občanů)“.

Blíží se opět komunální volby a zdá se, že záměr výstavby sportovní haly ve Slaném ožívá v rámci volebních programů více politických stran či volebních uskupení. Volební uskupení Naše město však již dokázalo, že to nejen s výstavbou sportovní haly, ale i s dalšími body svého volebního programu myslí vážně ….

Pavel Nepil

předseda Asociace futsalu Slaný
kandidát volebního uskupení „Naše město“ do komunálních voleb 2018