Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/functions/core.php on line 32

Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/extensions/entry-views.php on line 90
NEJVYŠŠÍ OKRESNÍ SOUTĚŽ SE HRAJE OD ROKU 1995, PŘEDSTAVILO SE V NÍ JIŽ 63 CELKŮ

NEJVYŠŠÍ OKRESNÍ SOUTĚŽ SE HRAJE OD ROKU 1995, PŘEDSTAVILO SE V NÍ JIŽ 63 CELKŮ

Kladenský okresní přebor se poprvé hrál v podobě, v jaké ho známe nyní, v sezóně 1995/1996. Do té doby se nejlepší futsalové (tehdy však malofotbalové) celky utkávaly ve dvou soutěžích, a to v Kladenské a Slánské lize malého fotbalu.

Kladenská liga malého fotbalu (KLMF) měla premiéru v roce 1980, garanci nad jejím pořádáním převzal dodnes v okresních soutěžích působící celek SK OMASK Kladno. Organizaci soutěže pak měl na starosti jeden ze zakladatelů futsalu na Kladensku, pan František Vokáč. Bohužel, s jeho úmrtím jsou ztraceny i veškeré záznamy o jednotlivých ročnících této soutěže. My můžeme jen konstatovat, že KLMF se hrála v letech 1980 – 1994 a nejčastějším vítězem byl dnes druholigový FK Kladno. Ten pod názvy SPŠ Hutní a tradičním Ebárna Boys získal pět titulů, pořadatelský SK Omask v kladenské lize zvítězil třikrát, stejný počet titulů získal již zaniklý FC Excalibur Kladno.

Vítězové Kladenské ligy malého fotbalu 1980 – 1994 zde.

Ve druhé polovině osmdesátých let minulého století začaly hrát KLMF i slánské celky, jejichž počet zde postupně narůstal. A to tak, že byla v roce 1990 založena Slánská liga malého fotbalu (SLMF), která se s tou kladenskou hrála čtyři roky souběžně. Soutěž se hrála vždy v období duben – květen na asfaltovém hřišti nad starým fotbalovým hřištěm v areálu VSH Slaný. Z dosud aktivních celků si prvenství v této prehistorické soutěži připsaly KLC Klobuky a PK Třebusice. Na prvenství v této soutěži nikdy nedosáhl celek 1. DFK Slaný, který byl však dvakrát druhý a dvakrát třetí.

Medailisté Slánské ligy malého fotbalu 1990 – 1995 zde.

V polovině devadesátých let pak vznikl z důvodu zvýšení konkurence sálové kopané tlak na přechod malého fotbalu z venkovních hřišť do hal, což bylo spojeno i se změnou názvu tohoto sportu na futsal. Na Kladensku se do hal přešlo v roce 1995. Právě v sezóně 1995/1996 se ve Slaném hrál první ročník Okresního přeboru futsalu Kladno, a to za účasti jedenácti celků. Z dodnes aktivních týmů se premiérového ročníku zúčastnily Hrasl Slaný, který si připsal i premiérové prvenství, 1. DFK Slaný (2. místo), FC Foboz Slaný (6.), tehdy ještě samostatné celky Čechie Slaný (7.) a R.S.C. Slaný (9.), které se později spojily v dnes divizní R.S.C. Čechii Slaný. Úvodní ročník okresního přeboru si pak ještě zahráli i futsalisté celku AFC Kralupy n.Vl. Soutěž se během následujících let ustálila na dvanácti účastnících, v současnosti se však hraje s menším počtem celků (9 – 10).

Za sedmadvacet let (sezóna 2020/21 se z důvodu koronaviru však neodehrála) trvání nejvyšší okresní soutěže ji pouze pět celků dokázalo vyhrát dvakrát – podařilo se to týmům R.S.C. Čechie Slaný „B“, PK Třebusice „B“, AC Sparta Slaný, FC Foboz Slaný a FC Tatran Zlonice. Šestnáct týmů se radovalo alespoň z jednoho primátu, mezi nimi i dnes ligový SK Olympik Mělník a kdysi druholigový a především v populární pražské Hanspaulské lize  známý celek FC Vojenské lesy Praha. Mezi medailisty pak najdeme i celek FC Selp Praha, což je předchůdce dnešního ligového celku SK Slavia Praha.

Medailisté Okresního přeboru futsalu Kladno 1996 – 2022 zde.

Vítězové Okresního přeboru:

2x R.S.C. Čechie Slaný „B“, PK Třebusice „B“, AC Sparta Slaný, FC Foboz Slaný, FC Tatran Zlonice

1x Hrasl Slaný, FC Vojenské lesy Praha, R.S.C. Čechie Slaný, Olympie Příbram, SK Olympik Mělník, Bohemia Chips Praha, Dynamo Kladno, 1. DFK Slaný „B“, SK OMASK Kovo Kladno, SK Hotel Kladno, Jiko Kralupy n.Vl., SK Slatina, SK Olympik Mělník „C“, F.C. Brandýsek „B“, 1. DFK Slaný, MCE Slaný „B“

Nejčastěji nastoupil v okresním přeboru rezervní celek slánské Čechie, který se představil již ve dvaceti ročnících této soutěže a patří mu i nejvyšší příčka historické tabulky. Sedmnáctkrát si okresní přebor zahráli futsalisté celku AC Sparta Slaný, patří jim i druhé místo v tabulce, činnost však již tento celek ukončil. Šanci na posun na stříbrnou příčku v historické tabulce tak mají  třetí borci slánského Fobozu, kteří se v přeboru prezentovali rovněž v sedmnácti ročnících. Již osmnáct ročníků odehrál čtvrtý SK Omask Kovo Kladno, pátá příčka historie patří rezervě třebusického PK. Celkem si nejvyšší okresní soutěž zahrálo za dobu její existence již šedesát tři týmů. Posledním nováčkem této soutěže byl rezervní celek slánského Hraslu, ten však své postavení v tabulce již vylepšovat nebude, neboť po sezóně ukončil činnost.

Historická tabulka Okresního přeboru Kladno zde.