Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/functions/core.php on line 32

Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/extensions/entry-views.php on line 90
Dávný účastník kladenských soutěží slavil významné jubileum

Dávný účastník kladenských soutěží slavil významné jubileum

Na těchto stránkách obvykle nepíšeme o jiných formách malého fotbalu, nyní učiníme výjimku. Neboť čtyřicet let od svého založení slavil legendární tým pražské Hanspaulské ligy – FC Vojenské lesy Praha. Tento celek však zasáhl i do futsalu.

Neznám přesně historii tohoto celku, na tu by byl povolanější zakladatel týmu, nestárnoucí Josef Dufek. Nicméně tým FC Vojenské lesy Praha byl založen v roce 1982 a v současnosti je historicky nejúspěšnějším účastníkem populární pražské Hanspaulské ligy. Tu sedmkrát vyhrál, desetkrát zvítězil v Ligovém poháru. Za Vojenské lesy nastoupila řada populárních a známých fotbalistů, z těch nejznámějších je možno jmenovat bývalé hráče pražské Dukly – padesáti osmi násobného  reprezentanta Jana Fialu a střelce Pavla Korejčíka.

Futsal hrály Vojenské lesy poprvé v únoru 1996 ve Slaném na turnaji Typographia cup a hned prokázaly své kvality, když v turnaji zvítězily před tehdy ještě rozdělenými celky R.S.C. Slaný na druhém a Čechií Slaný na třetím místě. Nejlepšími střelci turnaje byli hned tři hráči Vojenských lesů, dnes již legendy Vilém Drašnar, Adam Randák a Roman Bäumel – všichni se trefili do sítě soupeřů devětkrát.

Tento futsalový úspěch malofotbalovou legendu tak povzbudil, že se Vojenské lesy přihlásily do 2. ročníku kladenského okresního přeboru na podzim 1996. Ten se tehdy hrál ve dvou osmičlenných skupinách, kde nejlepší čtyři celky z každé pak postupovaly do skupiny finálové. Vojenské lesy ve své skupině zvítězily o čtyři body před kladenským Celticem, když právě jemu jedinkrát ve skupině podlehly, další bod ztratily remízou v pražském derby s Bohemií Chips. Vážného soupeře Vojenské lesy nenalezly ani ve finálové skupině, kterou rovněž ovládly, tentokrát se čtyř bodovým náskokem nad druhým Stadionem Slaný. Porážku si VL připsaly pouze jedinou, a to v utkání s dodnes aktivním slánským Hraslem. Nejlepší hráče měly Vojenské lesy ve svých střelcích Vilému Drašnarovi a Adamu Randákovi, každý z nich vstřelil soupeřům třicet branek. Jistotou pak byl brankář Petr Buchta, obránce a trenér celku Josef Dufek a další střelci Martin Michalec a Roman Bäumel.

Vítězství v okresním přeboru pak nasměrovalo Vojenské lesy k účasti ve vyšších soutěžích. V červnu 1997 se radovaly z vítězství v kvalifikaci o tehdejší Divizi „B“ ve které hned v následující sezóně obsadily druhé místo za vítězným RFC Botafogo Mladá Boleslav, střelec Vilém Drašnar byl pak druhý mezi kanonýry soutěže.

V následující sezóně 1998/1999 se tedy Vojenské lesy představily již ve futsalové druhé nejvyšší soutěži, hned napoprvé zde obsadily sedmou příčku za šestou Ebárnou boys Kladno a před desátým týmem KLC Klobuky a třináctou AC Spartou Slaný. V následující sezóně obsazují Vojenské lesy v šestnáctičlenné druhé nejvyšší soutěži čtrnáctou příčku a tím jejich účinkování ve futsale končí.

Pro kladenský futsal je dodnes ctí, že si jeho soutěž (byť jediný soutěžní ročník) zahrála taková malofotbalová legenda, jakou je celek FC Vojenské lesy Praha. Proto na oslavě čtyřicátého výročí založení tohoto klubu nemohli chybět ani zástupci OSF Kladno, kteří se připojili ke gratulantům oslavenci (mezi nimiž byl i dosluhující předseda SFČR p. Otakar Mestek). Účast mezi těmito legendami byla pro nás obrovskou ctí a přejeme tomuto celku a jeho duši Pepovi Dufkovi a jeho dceři Janě dalších minimálně čtyřicet let úspěšné činnosti.