Warning: Creating default object from empty value in /home/okfkladno.cz/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/functions/core.php on line 32
Slaný postaví halu, sportovci jásají, část opozice a veřejnosti je opatrnější

Slaný postaví halu, sportovci jásají, část opozice a veřejnosti je opatrnější

Pokaždé, když ve Slaném přijde radnice s novým projektem, obyčejně se Slaňáci rozdělí na dva tábory. V současné době místní názorově dělí plánovaná výstavba nové sportovní haly v severní část města na Hájích za zhruba 70 milionů korun.

Přestože se zastupitelé na projektu převahou hlasů shodli a plány jsou hotové, je část opozice a veřejnosti přesvědčena, že pro stavbu krytého sportoviště nebyl zvolen vhodný čas ani prostor. Sportovci naopak po hale volají tři desítky let.

Je bez diskuze, že patnáctitisícové město Slaný sportovní halu odpovídající parametrům vyšších soutěží, potřebuje. Otázkou však je, zda v nastalé covid krizi bude hala využívaná a nakolik ročně zatíží rozpočet města.

Jedním z těch, kteří halu prosazují, je předseda okresního svazu svazu futsalu a člen krajského svazu futsalu Pavel Nepil. „Ve Slaném je poměrně velká základna futsalu a florbalu. Je to až tisícovka lidí, kteří nemají, kde sportovat. Třicet let dostávaly přednost jiné projekty, jsem proto rád, že konečně došlo i na tento,“ uvedl předseda futsalistů. Připustil sice, že v dopoledních hodinách bude návštěvnost možná slabší, i když i na tuto dobu prý zaznamenal zájem, odpoledne ale prý bude hala zaplněná. „I víkendy budou plné,“ ujistil.

Využívat sportoviště naopak nebudou, podle původního předpokladu, stolní tenisté, kteří zůstanou ve vlastních prostorách na plovárně, protože jim parametry haly nevyhovují.

Poněkud jiný názor na halu má část veřejnosti i slánské opozice. Vnímají ji v současné krizi za luxus. „Jestliže Slaný v letošním roce na provoz stávající Víceúčelové sportovní haly (VSH) vyčlenilo 10 milionů korun a dalších 87 milionů na investice, je zřejmé, že stavba a následný provoz nové haly na Hájích bude nad finanční možnosti města. V takové situaci je lobbistické rozhodnutí ekonomickou sebevraždou a pyrrhovým vítězstvím malé skupiny osob, kterým na budoucnosti města nezáleží,“ míní opoziční zastupitel Pavel Bartoníček (Občané města Slaného).

Poznámka Pavla Nepila k výše uvedenému názoru: Lze se jen dohadovat, kde zastupitel Bartoníček bere jistotu pro své tvrzení, že výstavba a provoz nové sportovní haly bude nad finanční možnosti města. Finance na první etapu výstavby haly v letošním roce jsou již ve schváleném rozpočtu města alokovány, navíc se připravují žádosti o příslušné dotace. Ani dotace na provoz haly by nebyla v nijak zásadní a zatěžující výši, dle vytvořené studie ekonomiky provozu nové MSH by dotace byla ve výši 500 – 700 tis. Kč ročně. Což je v porovnání s výší dotací jiných sportovišť a sportovních hal přiměřená a nijak výrazně vysoká částka.

Starosta Slaného Martin Hrabánek přesto rozhodnutí radnice obhajuje. „O chystaném projektu jsme opakovaně jednali. O konečném umístění rozhodla drtivá většina zastupitelů, stejně tak o stavbě v nízkoenergetickém standardu. Díky tomu můžeme usilovat nejen o získání dotace, ale především mít v budoucnu nižší provozní náklady,“ řekl starosta a dodal, že zároveň pozoruje, že hodnoty stavebních prací klesají. „Takže bychom mohli tavbu vysoutěžit za přijatelnou cenu. Jsem optimista a věřím, že překonáme současnou epidemii a vrátíme se ke sportování,“ dodal.

Zdroj: https://kladensky.denik.cz/zpravy_region/slany-postavi-halu-sportovci-jasaji-opozice-a-cast-verejnosti-je-opatrnejsi-2021.html