Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/functions/core.php on line 32

Warning: Creating default object from empty value in /home/html/okfkladno.cz/public_html/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/extensions/entry-views.php on line 90
SK OMASK KOVO KLADNO – PŘEDSTAVENÍ ÚČASTNÍKA TURNAJE LEGENDARY CUP 2024

SK OMASK KOVO KLADNO – PŘEDSTAVENÍ ÚČASTNÍKA TURNAJE LEGENDARY CUP 2024

Čtvrtým a posledním účastníkem turnaje veteránů je nejstarší dosud aktivní celek Kladenska –  SK OMASK Kovo Kladno.

Prvopočátky vzniku tohoto celku sahají až do roku 1970, kdy se parta nadšenců začala v rámci tehdejšího cvičení v ZRTV (což je zkratka pro základní a rekreační tělesnou výchovu) v tehdejší TJ Kablo Kladno více věnovat „kulatému nesmyslu“ než samotnému cvičení na značkách či nářadí. Oddíl malé kopané při TJ Kablo Kladno byl pak založen v roce 1972, první utkání se odehrálo 18. května v Libušíně a v premiéře nastoupili Stanislav Fencl, Jiří Šmíd, Václav Kymlička, Jan Strečik, Jiří Kostka, Jaroslav Machač st. a Oldřich Kocál.

V roce 1977, po návratu většiny hráčů ze základní vojenské služby, došlo v historii oddílu k prvním zásadním změnám. Jednak klub přestoupil do TJ Kovosport Kladno (odtud Kovo v jeho názvu), jednak právě poopravil svůj celkový název na Oddíl Malé A Sálové Kopané (tedy OMASK). Z toho vyplývá, že vedle malého fotbalu (tedy dnes futsalu) se tým začal věnovat i v té době na Kladensku a vůbec v tehdejší ČSSR poměrně populárnímu sálovému fotbalu. A v něm byli hráči Omasku nadmíru úspěšní, když se v roce 1979 umístili na 9. místě ve finálovém turnaji Mistrovství ČSSR v Plzni. V dalších dvou letech pak končili vždy v semifinálových turnajích, což byl v té době rovněž obrovský úspěch. V 80. letech pak hrál Omask sálovku na okresní úrovni, posledním úspěchem v tomto sportu pak byl postup do krajské extraligy v roce 1988.

Vedle sálovky však nezapomínali hráči Omasku ani na malý fotbal. V roce 1980 to byli právě oni, kdo pod vedením svého legendárního člena Františka Vokáče založili Kladenskou ligu malého fotbalu. A v jejích úvodních ročnících v ní hned třikrát triumfovali (v letech 1980 – 1982),  až v roce 1983 je sesadili z trůnu borci celku SPŠ Hutní Kladno, což je dnes druholigový FK Kladno. První vrchol v rámci malofotbalových úspěchů pak pro Omask přišel v roce 1982, když zvítězil ve 2. ročníku Poháru městských lig, který pořádal na svém hřišti v Kročehlavech. Na konci osmdesátých a v první polovině devadesátých let pak hrál Omask především sálový fotbal, a to na okresní úrovni.

Další zásadní změna přišla v roce 1998, kdy bylo rozhodnuto o tom, že se Omask bude věnovat pouze futsalu. Tým byl zařazen do Okresní soutěže I. třídy (hrála se ve SH BIOS Slaný) a hned ve své první futsalové sezóně skončil na třetím místě a postoupil do nejvyšší okresní soutěže. Z klubových legend se na úspěchu ještě podíleli Stanislav Fencl, Jaroslav Machač st., Miroslav Šoustek či Ivan Švestka. Nejlepšími střelci týmu byli Jiří Baroch (26 branek), Jaroslav Machač ml. (21) a již v té době nastupující Roman Střela (16). Dynastii Machačů doplňoval pak ještě Daniel, často nastupoval i Martin Suchý.

V roce 2005 získává Omask v novodobé futsalové historii své jediné prvenství v postupové soutěži, když zvítězil v okresním přeboru a postoupil do přeboru krajského. Začala tak druhá slavná éra tohoto klubu, když ve čtvrté nejvyšší republikové soutěži působil v letech 2005 – 2009, nejlépe se pak umístil na šestém místě v roce 2008. Oporou v brance v těch letech byl Martin Suchý, občas však ještě nastoupil i nestárnoucí Stanislav Fencl (ročník 1948). V poli pak střelecky zářil dodnes střelecky aktivní Jindřich Hlůže (42 branek) a dále Tomáš Vančata (34), Jaroslav Machač ml. (22) a Ondřej Hlaváček (14). Stabilní místo v sestavě pak měli i Václav Kulhánek, Daniel Machač či Jan Vitner.

V roce 2009 se Omask vrací zpět do okresního přeboru, který hraje (mimo covidového přerušení v roce 2021) dodnes. Za těch čtrnáct odehraných ročníků v kladenském přeboru získali borci Omasku čtyři třetí místa a třikrát získali tzv. bramborovou medaili za čtvrté místo. V letech 2010 – 2014 měl Omask i svůj rezervní celek, který vystupoval především v OS I. třídy, kde dosáhl na 5. příčku v roce 2013.

Jak je vidno, historie celku SK OMASK Kovo Kladno je bohatá a je pochopitelné, že tým s takovou historií nemůže na premiérovém ročníku turnaje veteránů chybět. Uvidíme, zda se na hřišti představí vedle futsalistů z let 2000 – 2010 i někteří borci z vůbec nejstarší historie klubu.