Warning: Creating default object from empty value in /home/okfkladno.cz/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/functions/core.php on line 32
Nejvyšší okresní soutěž se hraje od roku 1995, představilo se v ní již 62 celků

Nejvyšší okresní soutěž se hraje od roku 1995, představilo se v ní již 62 celků

Kladenský okresní přebor se poprvé hrál v podobě, v jaké ho známe nyní, v sezóně 1995/1996. Do té doby se nejlepší futsalové (tehdy však malofotbalové) celky utkávaly ve dvou soutěžích, a to v Kladenské a Slánské lize malého fotbalu.

Kladenská liga malého fotbalu (KLMF) měla premiéru v roce 1980, garanci nad jejím pořádáním převzal dodnes v okresních soutěžích aktivní celek SK OMASK Kladno. Organizaci soutěže pak měl na starosti jeden ze zakladatelů futsalu na Kladensku, pan František Vokáč. Bohužel, s jeho odchodem jsou s největší pravděpodobností ztraceny i veškeré záznamy o jednotlivých ročnících této soutěže. My můžeme jen konstatovat, že KLMF se hrála v letech 1980 – 1994 a nejčastějším vítězem byl dnes druholigový FK Kladno. Ten pod názvy SPŠ Hutní a tradičním Ebárna Boys získal pět titulů, pořadatelský SK Omask v lize zvítězil třikrát.

Vítězové Kladenské ligy malého fotbalu 1980 – 1994 zde.

Ve druhé polovině osmdesátých let minulého století začaly hrát KLMF i slánské celky, jejichž počet zde postupně narůstal. A to tak, že byla v roce 1990 založena Slánská liga malého fotbalu (SLMF), která se s tou kladenskou hrála čtyři roky souběžně. Soutěž se hrála vždy v období duben – květen na asfaltovém hřišti nad starým fotbalovým hřištěm v areálu VSH Slaný. Z dosud aktivních celků si prvenství v této prehistorické soutěži připsaly KLC Klobuky a PK Třebusice.

Medailisté Slánské ligy malého fotbalu 1990 – 1995 zde.

V polovině devadesátých let pak vznikl z důvodu zvýšení konkurence tzv. sálovému fotbalu tlak na přechod futsalu z venkovních hřišť do hal, na Kladensku se tak stalo v roce 1995. Právě v sezóně 1995/1996 se ve Slaném hrál první ročník Okresního přeboru futsalu Kladno, a to za účasti jedenácti celků. Z dodnes aktivních týmů se premiérového ročníku zúčastnily Hrasl Slaný, který si připsal i premiérové prvenství, 1. DFK Slaný (2. místo), FC Foboz Slaný (6.), tehdy ještě samostatné celky Čechie Slaný (7.) a R.S.C. Slaný (9.), které se později spojily v dnes divizní R.S.C. Čechii Slaný. Úvodní ročník okresního přeboru si pak ještě zahráli i futsalisté celku AFC Kralupy n.Vl. Soutěž se během následujících let ustálila na dvanácti účastnících, v současnosti je však připravován model s deseti celky.

Za pětadvacet let trvání nejvyšší okresní soutěže ji pouze čtyři celky dokázaly vyhrát dvakrát, podařilo se to týmům R.S.C. Čechie Slaný „B“, PK Třebusice „B“, AC Sparta Slaný a FC Foboz Slaný. Sedmnáct týmů se radovalo alespoň z jednoho primátu, mezi nimi i dnes ligový SK Olympik Mělník a kdysi druholigové a především v populární Hanspaulce známé FC Vojenské lesy Praha. Mezi medailisty pak najdeme i celek FC Selp Praha, což je předchůdce dnešního ligového celku SK Slavia Praha.

Medailisté Okresního přeboru futsalu Kladno 1996 – 2021 zde.


Vítězové Okresního přeboru:

2x R.S.C. Čechie Slaný „B“, PK Třebusice „B“, AC Sparta Slaný, FC Foboz Slaný

1x Hrasl Slaný, FC Vojenské lesy Praha, R.S.C. Čechie Slaný, Olympie Příbram, SK Olympik Mělník, Bohemia Chips Praha, Dynamo Kladno, 1. DFK Slaný „B“, SK OMASK Kovo Kladno, SK Hotel Kladno, Jiko Kralupy n.Vl., SK Slatina (dnes FC), SK Olympik Mělník „C“, F.C. Brandýsek „B“, FC Tatran Zlonice, 1. DFK Slaný, MCE Slaný „B“

Nejčastěji nastoupil v okresním přeboru rezervní celek slánské Čechie, který se představil již ve dvaceti ročnících této soutěže a patří mu i nejvyšší příčka historické tabulky. Sedmnáctkrát si okresní přebor zahráli futsalisté celku AC Sparta Slaný, patří jim i druhé místo v tabulce, činnost však již tento celek ukončil. Šanci na posun na stříbrnou příčku v historické tabulce tak mají  třetí borci slánského Fobozu, kteří se v přeboru prezentovali v šestnácti ročnících. Sedmnáct ročníků odehrál pátý SK OMASK Kovo Kladno, čtvrtá příčka historie patří rezervě třebusického PK. Celkem si nejvyšší okresní soutěž zahrálo za dobu její existence již šedesát dva týmů.

Historická tabulka Okresního přeboru Kladno zde.