Warning: Creating default object from empty value in /home/okfkladno.cz/okfkladno.cz/wp-content/themes/live-wire/library/functions/core.php on line 32
Slánský Zimní pohár – trochu historie

Pokud by byla situace ve světě normální, hrál by se v tomto mezisvátečním období touto dobou ve slánské sportovní hale již jedenáctý ročník Zimního poháru. Bohužel, vzhledem k panující situaci a hysterii můžeme na jakékoliv sportovní aktivity na hodně dlouhou dobu zapomenout. Připomeňme si tak ve stručnosti historii turnaje, který se stal jedním se symbolů slánského vánočního období.

Jeho první ročník se odehrál ve SH BIOS Slaný 25.12.2010 pod názvem Vánoční turnaj o pohár města Slaného, když pořadateli byly dva slánské celky MCE a FK Union, hlavním pořadatelem pak Jan Snovický. Prvního ročníku se zúčastnilo osm celků, vedle šesti domácích se turnaje zúčastnili ligoví junioři mělnického Olympiku a zlonický Tatran. Premiérovým vítězem se stal spolupořadatelský celek FK Union Slaný, nejlepším střelcem Rada (Čechie Slaný).

I další ročníky turnaje se pak hrály stejným herním systémem, kdy se osm účastníků střetlo nejdříve ve dvou skupinách po čtyřech o postup do semifinále a pak dále do finále a boje o 3. příčku. Ve druhém ročníku kraloval celek FC Mělník, který ve finále přehrál slánský MCE.

Ve třetím ročníku obhájili vítězství futsalisté celku FC Mělník, tentokrát ve finálovém duelu přehráli druhého spolupořadatele turnaje FK Union Slaný, a to až díky penaltovému rozstřelu. Turnaj se hrál poprvé již před Štědrým dnem 23.12., účastnil se ho i další mělnický celek, druholigový  Olympik, ten však nepostoupil z těžké skupiny. V tomto roce byl druholigový i další účastník turnaje, místní F.C. Brandýsek, ten skončil třetí.

Brandýsek si na prvenství musel počkat až do následujícího, čtvrtého ročníku turnaje. Opět se hrálo těsně před štědrým dnem za účasti osmi celků, zajímavostí byl start firemního celku H-tým, který nakonec skončil na čtvrté příčce. Brandýsek ve finále přehrál pořadatelský celek MCE Slaný, nejlepším střelcem turnaje se stal Tomáš Kvapil (Čechie).

V pátém ročníku turnaje se z vítězství již podruhé radoval FK Union Slaný, který v té době hrál nejnižší okresní soutěž a přehrál tak celky, hrající o několik stupňů vyšší soutěže. Turnaje se vedle tradičních šesti slánských celků zúčastnili ligoví junioři zručského Benaga a perspektivní stochovský Meteor, na své soupeře však oba celky nestačily, když obsadily poslední příčky v základních skupinách. Ve finále pak Union překvapivě přehrál svého městského rivala, divizní Hrasl. Nejlepším střelcem turnaje se stal Radovan Kroutil (MCE Slaný).

Šestého ročníku turnaje se poprvé zúčastnily celky Realvestav Slatina a FC Foboz Slaný, oba pak dokráčely až do finálového duelu. Úspěšnější v něm pak byli slatinští futsalisté, kteří si tak připsali premiérovou výhru v již poměrně prestižním turnaji. Turnaje se opět zúčastnili i ligoví junioři mělnického Olympiku, ti obsadili čtvrtou příčku. Nejlepším střelcem turnaje byl Josef Průcha, který na něm oblékal dres slánského Fobozu.

Sedmý ročník turnaje zaznamenal několik premiérových startů. Poprvé se na turnaji představil účastník českolipského okresního přeboru Jokers Česká Lípa, který se hned stal také vítězem celé akce. A to i přesto, že si zde další premiéru odbýval tzv. Výběr Chance futsal ligy a FK Kladno (hráli zde např. Veselý, Fujdiar, Kaválek, Abrham a další), ten však skončil až čtvrtý. Českolipští se ve finálovém duelu utkali s kladenským Brazilem, po dramatické bitvě se pak hosté ze severu mohli radovat z celkového prvenství.

V osmém ročníku pak českolipští své prvenství neobhájili, když nepostoupili ze základní skupiny. Z prvenství se radoval jejich loňský finálový soupeř FC Brazil Kladno, který letos ve finále udolal pořádající MCE Slaný. Pořadatelství turnaje plně přešlo na tento celek a pak především na Jana Snovického. Nejlepším střelcem turnaje se stal Tomáš Prejsa (Hnízdo team).

MCE Slaný byl ve finále i devátého ročníku turnaje, na prvenství však pořádající celek opět nedosáhl. Z něho se radoval výběr Nenyho Hrubika, hrající na turnaji pod názvem Nanuk All Stars Slaný. Zajímavostí turnaje byl start hned tří fotbalových celků, a to SK Velké Přítočno, FK Žižice a dorostu SK Slaný. Ani jedněm fotbalistům se však ze základní skupiny nepodařilo postoupit. Nejlepším střelcem turnaje se stal Michal Nykl (MCE Slaný).

Nanuk All Stars Slaný obhájil a neobhájil prvenství v jubilejním desátém ročníku turnaje, když vítězem se stal jeho rezervní celek. Ten ve finále udolal právě první tým Nanuku, za nějž se stává pro slánské borce prestiží hrát. Na turnaji nastoupil asi nejvzdálenější účastník v celé historii turnaje El Magico Tábor, ze skupiny však nepostoupil. Další účastník Pobřeží kocoviny Mělník byl sestaven z ligových mělnických futsalistů, ve svém středu měl i nejlepšího střelce turnaje Josefa Gabča.

Jedenáctý ročník turnaje zůstane navždy již ve statistikách zaznamenán jako neodehraný, snad se podaří odehrát ty následující.